Beste collega's,

 

Binnenkort zal de Gemeente Ukkel WIFI in onze bib installeren. Om te voorkomen dat onbeperkt naar elke willekeurige site gesurft kan worden, willen we een filter plaatsen. De ICT-dienst van onze gemeente heeft geen ervaring hiermee.

We zouden graag weten of er bibliotheken zijn die wel ervaring hebben met WIFI en beveiliging. Zouden jullie ons wat op weg kunnen helpen met door jullie opgedane kennis? Of andere aspecten waar we aan zouden moeten/kunnen denken. Bestaan er bijvoorbeeld regels over? Hebben jullie misschien zelf een beleid ontwikkeld over het gebruik van WIFI?

 

Alvast bedankt.

 

Annet Buurman

Bib Ukkel

 

 

Weergaven: 589

Berichten in deze discussie

Persoonlijk ben ik helemaal geen voorstander van een contentfilter. Je weet niet waar het begint en eindigt. Op basis van welke criteria ga je bepalen of een website wel of niet is toegelaten? En hoe ga je dat dan technisch hardmaken? Niet gemakkelijk, je riskeert het kind met het badwater weg te gooien.

Alleen een zogenaamde 'white list' is goed te controleren en waterdicht. Bij een 'white list' bepaal je expliciet welke websites wel zijn toegelaten, alle andere zijn dan verboden terrein. Maar is het dan wel nodig om WiFi aan de bieden? Dat levert bij klanten wellicht meer ergernis (en onbegrip) dan surfplezier. Niet aan beginnen dus, zo'n 'white list'.

Wat kun je dan wel doen?

Zorg er in ieder geval voor dat je WiFi-connectie volledig afgezonderd is van de 'bedrijfsverbinding' die je als bibliotheekpersoneel gebruikt. Dat voorkomt misbruik en bandbreedteproblemen. De IT-dienst van je gemeente beschikt over de kennis van zaken om dit te regelen.

Wil je verder nog wat controle en wil je flagrant misbruik voorkomen, dan kun je nog enkele maatregelen nemen. Je zou het zendbereid van de WiFi kunnen beperken, zodat gebruikers zich in of toch nog enigszins in de buurt van de bibliotheek moeten bevinden. Verder zou je er ook voor kunnen zorgen dat er slechts voor een welbepaalde onafgebroken periode (een half uur, driekwartier, een uur...) verbinding is en dat de gebruiker na verloop van die tijd de verbinding weer terug moet 'activeren'. Het is ook mogelijk om een bandbreedtebeperking te gebruiken zodat eventueel misbruik op dit vlak kan worden voorkomen.

Maar eerlijk gezegd: persoonlijk zou ik geen enkele beperking in de WiFi inbouwen. Zorg alleen dat je het publieke netwerk afscheidt van het netwerk voor het personeel. Je zult zien dat de zaak zichzelf reguleert.

In Ichtegem zijn alle drie de vestigingen voorzien van een wifi-toegangspunt zonder toegangscode en zonder beperkingen.

Deze wifi is bereikbaar in een "beperkte" straal rond de bibliotheekgebouwen. De wifi-verbinding staat volledig los van het bibliotheek- en gemeentelijk netwerk. Zo zijn er ook geen beveiligingsproblemen.

Het standpunt van Patrick is ook ons standpunt hier.

Voor het gebruik in de bib kan je het inderdaad het internetreglement van de bib hanteren, dat ook voor de vaste pc's geldt. Zo heb je altijd iets achter de hand.

Is de wifi altijd beschikbaar, of alleen tijdens de openingsuren van de bibliotheek?

Wifi zou enkel tijdens de openingsuren van de bibliotheek beschikbaar zijn.

RSS

© 2026   Gemaakt door Kenniskantoor.   Verzorgd door

Banners  |  Een probleem rapporteren?  |  Algemene voorwaarden