In 2008 ontwikkelde de Antwerpse bibliotheken het concept voor een aparte afdeling voor anderstaligen, nieuwkomers en laaggeletterden ism Documentatiecentrum Atlas. De bedoeling van het Taalpunt Nederlands is om anderstaligen te helpen om de Nederlandse taal te verwerven en hun inburgering zo vlotter te laten verlopen.Ook voor laaggeschoolde mensen biedt het Taalpunt ondersteuning.
Het Taalpunt Nederlands bestaat uit 3 onderdelen: 1. een collectie taallleermaterialen met een eigen onderverdeling 2. een taallab met websites om Nederlands te leren op verschillende niveaus 3. samenwerking met partners die werken met anderstaligen om zo projecten op te zetten(schrijf-en poëzieprojecten, samenleesgroepen, digitale storytelling, film- en toneelvoorstellingen, enz.)
Meerdere gemeenten wilden het concept overnemen en zo werd in 2014 het Netwerk van de Taalpunten Nederlands geboren. De layout en het concept werden gedeponeerd. Bibliotheken die willen aanluiten bij het netwerk ondertekenen een licentieovereenkomst en betalen 100 euro. In ruil krijgen ze communicatiematerialen om het Taalpunt Nederlands in hun gemeente te promoten en toegang tot het taallab en de OneDrive-databank met alle mogelijke informatie en tips voor activiteiten en projecten. De bedoeling is om zoveel mogelijk te delen en elkaar te inspireren.
Onlangs werd een Taalpunt Jeugd voor anderstalige kinderen ontworpen op initiatief van de aangesloten bibs uit Vlaams-Brabant . De klemtoon ligt op meertaligheid omdat kinderen eerst hun eigen moedertaal goed moeten beheersen vooraleer ze een nieuwe taal kunnen leren. Op de databank vinden bibs o.a. collectietips, de onderverdeling in rubrieken, draaiboeken voor meertalig voorlezen en andere activiteiten.
Bibs die willen aansluiten nemen best contact op met: Liesbet.Laureyssens@antwerpen.be
Wie vragen wil stellen of tips wil posten, kan dit best doen op het Forum. Klik boven Forum op: + Toevoegen. Voor een overzicht van alle meldingen, klik rechts opzij op: Alles weergeven
Begonnen door Liesbet Laureyssens 11 Feb. 0 Antwoorden 0 Vindt leuk
Op de Onedrive-databank werd een nieuwe map toegevoegd met info over de online luisterboeken voor anderstaligen van de Luisterpuntbibliotheek.Je vindt er een handleiding om anderstaligen te…Doorgaan
Begonnen door Liesbet Laureyssens 2 Feb. 0 Antwoorden 0 Vindt leuk
Er is een nieuwe map 'Digitale prentenboeken' toegevoegd in de map Taalpunt jeugd.Ze bevat artikels en onderzoek naar digitale prentenboeken, gratis geanimeerde digitale prentenboeken, websites,…Doorgaan
Begonnen door Liesbet Laureyssens 21 Dec 2020. 0 Antwoorden 0 Vindt leuk
Er is nog steeds plaats voor medewerkers uit bibliotheken/Taalpunten voor de 3 daagse opleiding over gebruik van duidelijke taal in schriftelijke communicatie.Je gaat aan de slag met je reglement, de…Doorgaan
Begonnen door Liesbet Laureyssens 25 Nov 2020. 0 Antwoorden 0 Vindt leuk
Het Agentschap Integratie en Inburgering organiseert een driedelige vormingsreeks voor bibliotheken/Taalpunten over het gebruik van duidelijke taal in schriftelijke communicatie.Data: Maandag 25…Doorgaan
Welkom aan de nieuwe leden. Vragen, suggesties, uitwisseling,Kom maar op!
Welkom in onze nieuwe groep, ik heb al meteen een vraag:
Hoe onderhouden jullie goede contacten - en hoe vinden jullie ze - met leraars NT2
en ander publiek.
De samenwerking met onze integratiedeskundige is zeer goed en dat helpt om 'losse' anderstaligen aan te spreken, maar de klaskanalen raken hier bij ons nog te weinig tot in de bib.
Bedankt voor jullie tips, reacties etc.
Wij organiseren rondleidingen voor de klassen NT2 tijdens de lesuren (met leraar).
We zijn ook van plan een klaskaart te maken voor de NT2 leraars die dit graag willen. Zo kunnen de studenten tijdens de rondleiding al iets meenemen - zonder dat ze zelf verplicht zijn een kaartje aan te maken.
Voor de rest kunnen we ook nog wel wat tips gebruiken, denk ik :).
Ha, ja, een goed idee - als de leerkracht die verantwoordelijkheid wil.
De rondleidingen hebben wij ook, en dat is altijd een voltreffer, sommige deelnemers leren ook voor het eerst ons concept van wat een bib is, kennen
Wij hebben afgelopen schooljaar enkele keren een film getoond aan de cursisten (in klasverband), op groot scherm, mét popcorn en drank voor het echte bioscoopgevoel. Dit werd zeer goed onthaald en gaan we zeker opnieuw doen. Een heel geschikte film was Pauline en Paulette, maar ook Allez Eddy viel in de smaak!
We hebben nieuwe aankopen; boeken waar de lezer zelf kan invullen.
Hoe vermijden dat de lezers effectief die boeken volschrijven?
Hebben jullie vooraan op het boek een boodschap gezet?
De boeken alleen uitleenbaar gemaakt voor leerkrachten?
Beste bibmedewerkers van het netwerk van de Taalpunten Nederlands,
Vanaf vandaag gaan we deze groep gebruiken als officieel communicatiekanaal van het netwerk van de Taalpunten Nederlands,( met veel dank aan Anne Gaillet van Dilbeek die deze groep al vroeger oprichtte!).
De bedoeling is om elkaar hier verder te helpen bij vragen of problemen en elkaar raad en tips voor activiteiten te geven en zo elkaar te inspireren. Alle bibliotheken van het netwerk zullen hiervan op de hoogte gebracht worden.
Net zoals de OneDrivedatabank waarmee we elkaar willen inspireren en dingen willen delen en waar iedere bib zijn projecten en activiteiten kan toevoegen, willen we dit kanaal gebruiken om snel een antwoord op een vraag te weten of leuke activiteit of nieuwigheid te delen met de rest van de groep.
Ik hoop alvast dat iedereen hier volop gebruik van zal maken!
Lieve groetjes en tot mails,
Liesbet Laureyssens
Proficiat met de 'hergeboorte' !
Graag wat uitleg over de OneDrive databank aub
Gisteren ging in de bib van Vilvoorde een vergadering door van het netwerk van de Taalpunten Nederlands in de provincie Vlaams-Brabant. De bibs daar willen een Taalpunt Jeugd voor anderstalige kinderen ontwikkelen naar analogie met het Taalpunt Nederlands voor volwassene anderstaligen. De collectie van de Taaltuin van de bib van Vilvoorde zal als inspiratie dienen voor de collectie van het Taalpunt Jeugd. Er wordt nu verder gewerkt aan het ontwerp van het logo en de rubrieken van het Taalpunt Jeugd.
Wordt dus zeker vervolgd!
Groetjes
Liesbet
Opmerking
Welkom bij
Kenniskantoor
36 leden
41 leden
51 leden
40 leden
141 leden
160 leden
48 leden
175 leden
© 2021 Gemaakt door Kenniskantoor.
Verzorgd door
Je moet lid zijn van Taalpunten Nederlands Netwerk om reacties te kunnen toevoegen!